مقالات

تفاوت عطر گرم و سرد در چیست؟

رایحه عطر‌ها در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. در ادامه یک نقشه مختصر درباره نحوه انتخاب یک عطر مناسب با رایحه سرد یا گرم و شیوه نگهداری و استفاده از عطر، پیش روی شما خواهیم گذاشت.

دو‌راهی انتخاب عطر گرم یا سرد

شرکت‌های بزرگ عطر‌سازی در جهان، برای ساخت عطر‌ها از مواد معطر متنوعی استفاده می‌کنند. از این مواد می‌توانیم به گل‌ها، شکوفه‌ها، میوه‌ها، برگ‌ها، ریشه‌ها، ادویه‌ها، چوب‌ درختان خاص و…. اشاره کنیم. هر یک از این موادی که نام بردیم دارای طبع و رنگ و بوی متفاوتی هستند.

اگر اهل برند و تابع شرکت خاصی بین عطر‌سازان نباشید، انتخاب بوی عطر برای شما یک چالش خواهد بود. بوی عطر‌ها در قالب‌های مختلف تند، تلخ، شیرین، گلی، مرکباتی، چوبی، گرم و سرد تولید می‌شوند. عطر‌های سرد و گرم از عمده پارامتر‌های دسته‌بندی عطر‌ها به حساب می‌آیند.

انتخاب عطر سرد یا گرم یکی از دو‌راهی‌های اصلی برای خرید این مایع‌های جادویی و خوشبو است. در ادامه به بررسی نکاتی در خصوص انتخاب خرید عطر سرد یا گرم پرداخته‌ایم تا راحت‌تر انتخاب کنید.

در نظر بگیرید که قصد دارید در چه فصلی از عطر استفاده کنید

این نکته اولین و شاید مهم‌ترین نکته در خصوص انتخاب، بین دو عطر گرم یا سرد است. فصل پیش رو یا فصلی که قصد دارید از آن عطر استفاده کنید چیست؟

فصل سرد سال بهترین زمان برای استفاده از عطر است؛ در این فصل عطر‌ها ماندگاری بیشتری روی پوست دارند و نسبت به فصل گرم، دیر‌تر تبخیر می‌شوند. در فصل‌های سرد سال مشام ما میل به بو‌های گرم دارد. با احساس کردن بوی گرم در روز‌های سرد، هم خودتان هم اطرافیانتان احساس لذت بیشتری خواهید داشت. از عطر‌هایی که پایه‌های گرم دارند مثل نعنا، ادویه، چوب‌ها، هل، وانیل و دارچین، برای فصل‌های سرد پاییز و زمستان استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که در فصل گرما، مشام شما بو‌های خنک را می‌جوید و از خنکی این بو‌ها، مغز هم خنک می‌شود و به تبع آن حس لذت می‌آفریند. برای خرید عطر مناسب در فصل تابستان و بیشتر روز‌های بهار، باید عطر‌های با پایه نارنج، لیمو، پرتقال، هندوانه و رایحه‌های دریایی را تهیه کنید.

توجه داشته باشید که آیا به رایحه خاصی حساسیت دارید یا خیر؟

برخی از افراد هستند که از حساسیت به بوی عطر شکایت دارند. در واقع این افراد به نوع خاصی از عطر‌ها مثل عطر تند یا تلخ حساس‌اند یا مواد معطری که در نت این عطر‌ها استفاده شده است، برای آن‌ها حساسیت‌زاست. برای خرید عطر، در مورد بو و مواد آن تحقیق کنید.

به تناسب طبع بدنتان عطر را انتخاب کنید

طبع بدن انسان‌ها به 4 دسته سرد و خشک، گرم و خشک، سرد و تر و در نهایت گرم و تر تقسیم می‌شود. شما در هنگام خرید عطر باید توجه داشته باشید که به تناسب طبع‌تان عطر گرم یا سرد انتخاب کنید.

حتما توجه کرده‌اید که برخی از افراد تمایل زیادی به خوردن میوه‌های با طبع سرد مثل هندوانه و خیار دارند؛ برعکس برخی افراد با خوردن این میوه‌ها دل‌درد عجیبی می‌گیرند. در خرید عطر هم این قاعده را در نظر داشته باشید. اگر شما طبع سردی دارید و با خوردن و نوشیدن غذا‌های سرد، بدنتان واکنش بدی نشان می‌دهد؛ پیشنهاد ما به شما خرید عطر‌های گرم است که بدنتان هم با آن سازگار است. این قاعده در خصوص افرادی که طبع گرم دارند هم به شکل معکوس صادق است.

پوشش شما مجموعه‌ای از چه رنگ‌هایی است؟

بعضی از افراد برای انتخاب رنگ پوشش معمولا طیف خاصی از رنگ‌ها را انتخاب می‌کنند. اگر معمولا لباس‌های با رنگ گرم مثل زرد و قرمز را انتخاب می‌کنید، عطر‌های سرد کامل‌کننده استایل شما خواهند بود. ولی اگر از عاشقان رنگ سرد مثل سبز و آبی هستید، یک عطر گرم پوشش شما را بی‌نظیر می‌کند.

نکاتی در خصوص استفاده از عطر سرد و گرم

عطر سرد و گرم و به طور کلی همه عطر‌ها همچون همر چیز مصرفی دیگر، دستور خاصی برای مراقبت دارد. اگر این نکات را بدانید، می‌توانید راز ماندگاری آن را بهتر درک کنید. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم.

عطر را مستقیم روی پوست بزنید

عطر‌ها باید مستقیما روی پوست اسپری شوند. ترجیحا سعی کنید عطر را روی لباس اسپری نکنید؛ زیرا هم لباس را لک می‌کند و هم پخش و تاثیر مناسبی ندارد.

عطر را روی مو اسپری نکنید

عطر‌های معمولی برای مو فرموله نشده‌اند و در بلند مدت باعث خشکی و آسیب به مو می‌شوند. برای این کار عطر‌های مخصوص مو را تهیه کنید، شامپوی خوشبو بزنید یا حداقل از عطر‌های با الکل کم برای این کار استفاده کنید.

عطر را در جای مرطوب پخش کنید

حتما این نکته را شنیده‌اید که اگر عطر را بعد از حمام استفاده کنید، بسیار ماندگار می‌شود. این نکته به این خاطر است که عطر در محیط مرطوب به خوبی می‌ماند. به این جهت است که پیشنهاد می‌شود عطر را در جا‌هایی مثل زیر گردن، پشت گوش و پشت زانو اسپری کنید؛ زیرا این نواحی رطوبت کافی را دارند. به طور کلی گرما و رطوبت بدن، مثل یک پخش‌کننده عمل می‌کند.

هرگز عطر را روی پوست نمالید

اگر در فیلم و تبلیغ‌ها دیده‌اید که بازیگران، بعد از اسپری کردن، عطر را روی پوست می‌مالند، شما این اشتباه را نکنید. این کار باعث به هم خوردن بوی عطر‌ها می‌شود.

عطر را در جای خشک و تاریک نگه دارید

شیشه عطر شما باید مانند یک گنج در تاریک‌ترین و خشک‌ترین قسمت کمد شما قرار بگیرد. اگر عطر روی میز یا در معرض نور خورشید باشد، پایه و مواد ترکیبی آن خراب می‌شود. در ضمن رطوبت هم باعث تخریب مواد و واکنش‌های شیمیایی آسیب‌زا در عطر می‌شود. اگر محل زندگی شما در جایی مرطوب است و مصون ماندن از رطوبت برای شما دشوار است، می‌توانید عطر را در کشو یا کمدی قرار دهید و در کنار آن از رطوبت‌گیر استفاده کنید.

عطر را در جعبه نگه دارید

جعبه اصلی عطر از آن در برابر تخریب و واکنش‌هاش شیمیایی محافظت می‌کند. با این کار طول عمر عطر افزایش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *